אוואטר

אוואטר היא כנראה הסדרה הכי טובה שאתם לא רואים. אבל זאת לא אשתמכם, ניקולודאון לא רוצים שתראו אותה. למרות שהערוץ מודע לכך שהתוכנית מושכת גם את אלו מאיתנו שעברו את בית הספר היסודי (אחרת היא לא הייתה התוכנית היחידה חוץ מבובספוג שמשודרת גם בדיבוב לעברית וגם באנגלית עם תרגום), היא משווקת בעיקר כתוכנית לילדים. כשראיתי לראשונה את הפרסומות הנחתי שמדובר בעוד סדרת ילדים טיפשית, אבל היא לא. חשוב לציין – אוואטר היא סדרת ילדים, אבל היא לא סדרה ילדותית. היא מתמודדת בצורה בוגרת עם נושאים כמו מלחמה, מוות, טוב ורע, משטרים טוטליטריים ועוד. תראו לי עוד סדרת ילדים שהדמות הראשית בה צמחונית. אגב, לא רק בארץ הסדרה זוכה להתעללות –  בארה"ב פשוט הפסיקו לשדר את הסדרה באמצע העונה האחרונה שלה, ואחרי שמונה חודשים של הפסקה החזירו אותה לשבוע בו שידרו את כל עשרת הפרקים הנותרים.

avatar1.jpg

העולם של אוואטר מורכב מארבע אומות – שבטי המים, ממלכת האדמה, אומת האש ונוודי האוויר. לחלק קטן מאנשי כל אומה יש את הכשרון לשלוט באלמנט הטבעי שלהם – כלומר, בשבט המים תמצאו אנשים שמסוגלים לשלוט במים (כשפי מים*). האוואטר הוא האדם היחיד שמסוגל לשלוט בכל ארבעת האלמנטים, והוא זה שצריך לשמור על האיזון בין האומות השונות. והאיזון הזה נשמר במשך שנים רבות, עד שאומת האש החלה לתקוף את האומות האחרות, ובאותה תקופה האוואטר נעלם, מותיר את אנשי העולם לבד.

העולם של אוואטרהעולם של אוואטר

האוואטר הוא התגלמות הרוח של העולם. בתור רוח, האוואטר לא בדיוק מת, אלא עובר גלגול נשמות. כשהאוואטר הנוכחי מת הוא נולד מחדש לתוך האומה הבאה, לפי מחזור העונות: שבטי המים (חורף) – ממלכת האדמה (אביב) – אומת האש (קיץ) – נוודי האוויר (סתיו). האוואטר החדש לומד לשלוט באלמנט הטבעי שלו אצל הכשפים האמנים (כשפים מומחים ומוכשרים במיוחד), ואז ממשיך ללמוד לשלוט באלמנטים האחרים.

אנג, האוואטר הנוכחי, נעלם כשהיה בן 12, והתמחה רק באלמנט הטבעי שלו – אוויר. הוא נמצא קפוא בקרחון 100 שנים לאחר מכן, ומגלה שהעולם השתנה בזמן הזה. בין היתר הוא מגלה שאומת האש חיסלה את כל נוודי האוויר, והוא עצמו נותר כשף האוויר האחרון בעולם. עכשיו הוא צריך ללמוד לשלוט בשאר האלמנטים כדי להביס את השליט של אומת האש והלחזיר את הסדר לעולם. אל שיטוטיו של אנג בעולם (בעזרת הביזון המעופף שלו – אַָפָּה) מצטרפים סאקה וקטרה, שני אחים משבט המים הדרומי, ובמהלך הסדרה עוד דמויות מצטרפות לחבורה.

היוצרים של אוואטר בנו עולם מדהים ומלא, עם דמויות עגולות, עם היסטוריה, עם רוחות ועם חיות ממש מגניבות. הפרטים הקטנים הם אלו שעושים את ההבדל – הדמויות מחליפות בגדים, קונות אוכל, מתאהבות. מה שהופך את העולם של אוואטר לאמיתי היא העובדה שבניגוד לסדרות רבות כל כך, הוא לא רק שחור ולבן – אף אחד הוא לא טוב מוחלט או רע מוחלט, לכל דמות יש את הפוטנציאל להיות טובה או להיות רעה, ולכל בחירה לכאן או לכאן יש סיבה. גם מי שנראה רע הוא בסך הכל בן אדם – אפילו החיילים של אומת האש, שכובשים ארצות והורגים אנשים, הם אנשים עם משפחות ועם ימי הולדת. וגם אנשים שבהתחלה חשבנו שהם טובים יכולים להפתיע עם המעשים שלהם. ואחרי זה להפתיע אותנו שוב.

האנטגוניסט הראשי של הסידרה הוא זוּקוֹ – הנסיך של אומת האש שגורש על ידי אביו ועכשיו משוטט בעולם בניסיון לתפוס את האוואטר ולהביא אותו לאביו במטרה להחזיר את כבודו ולשוב לביתו. הוא מתחיל את הסדרה בתור נסיך מפונק שמתאכזר לאנשיו, אבל עם הזמן הוא משתנה, עושה טעויות, ומתבגר, הוא אפילו עובר משבר זהות, ובסופו הוא עדיין מסוגל לפנות לכל צד שיבחר. דודו של זוקו, אָיְרוֹ, היה בעבר גנרל של צבא אומת האש שעזר לכבוש את ממלכת האדמה, כיום הוא דוגל בדרכי שלום, הוא מבין את החשיבות של האיזון בין האלמנטים, ומנסה לגרום לאחיינו להבין את זה.

733.jpgאנג נגד זוקו – אוויר מול אש

גם לאנג, שאמור להיות התגלמות הטוב, יש רגעים אפלים. כמה פעמים במהלך הסדרה הוא פוגע בחברים שלו, או באנשים תמימים, בין אם בכוונה, בטעות או בגלל שאיבד שליטה על כוחותיו. אנג גם צריך להתמודד עם העובדה שהוא נעלם ל-100 שנים וההשפעה שהייתה לזה על העולם, כפי שאפשר לראות בחילופי הדברים האלה:

Old Man: Boy with tattoos? (He turns to Aang and looks at him). Airbender tattoos…well I'll be a hogmonkey's uncle! You're the Avatar, ain't ya?
Katara (smiling, hands on hips): That's right.
Old Man: Well don't be so smiley about it. The Avatar disappeared for a hundred years. (Jabbing Aang's chest with his forefinger). You turned your back on the world!

כשפות – כאמור, יש סוגים שונים של "כשפים" – מים, אוויר, אדמה ואש. כל סוג של כשפות מושפע מאומנות לחימה אחרת (אני לא ממש מבינה באומנויות לחימה, אבל אפשר לקרוא על זה עוד פה), וכל סוג דורש ריכוז מסוג שונה, ושליטה אחרת – כשפות אש מונעת מרגשות ואגרסיביות, כשפות אדמה דורשת איזון ויציבות, כשפות מים דורשת עדינות ומתרכזת בעיקר בשימוש בכוח של היריב נגדו, וכשפות אוויר קשורה במהירות, והיכולת לשנות כיוון באופן פתאומי בלי לאבד תאוצה. אבל מעבר לסוגים הרשמיים, יש תת-סוגים של כשפות – כמו כשפות חול (תת סוג של כשפות אדמה), כשפות ברזל (עוד תת סוג של אדמה), כשפות בוץ (תת סוג של מים), וכשפות ברק (תת סוג של אש).

066.jpg

כשפות מים

חיות – לסדרה יש יחס מיוחד לחיות. החיות בעולם של אוואטר מהוות גירסה שונה של החיות בעולם שלנו. רוב החיות הן בעצם שילוב של שתי חיות רגילות – כמו ברווז עם שריון של צב, או יצור גדול עם ראש של היפופוטם (בתוספת קרניים) וגוף של פרה, אבל חלק מהחיות מזכירות את החיות שלנו, עם שינויים קלים – כמו מרמיטות מזמרות, חתול מזוקן, וביזון ענקי ומעופף בעל שש רגליים, חלק מהחיות הן חיות מיתיות כמו דרקון ו-jackalope. חלק מהחיות הן פשוט חיות רגילות.

Katara: The King is throwing a party at the palace tonight for his pet bear.
Aang: Don't you mean platypus bear?
Katara: No, it just says, 'bear'.
Sokka: Certainly you mean his pet skunk bear?
Toph: Or his armadillo bear?
Aang: Gopher bear?
Katara: Just, 'bear'.
Toph: This place is weird

130.jpgאנג וכבשת קואלה

פרק שלם בסדרה מוקדש למסע של אפה, הביזון של אנג. פרק שלם שהדמות המרכזית בו היא חיה שלא יכולה לדבר. הפרק גם זכה בפרס על הדרך שבה מוצגות בו חיות בשבי. עוד פרק שהציג כמה סיפורים קצרים כלל סיפור אחד מנקודת מבטו של מומו, קופיף למור מעופף.

לעוד מידע על הסדרה יש את האתר הנפלא הזה, שמרכז כמות עצומה של מידע.

————————————————
* המילה במקור היא bend – למשל waterbenders. בתרגום בניקולודאון הם נקראים "כשפים", מילה שאני לא כל כך אוהבת, כי bending אמור להיות משהו מאוד טבעי, וכישוף מוזיל את העניין ונותן לזה נופך של קסם שלא אמור להיות שם. אבל מחוסר בתרגום מוצלח יותר, אני אשתמש בתרגום של ניקולודאון.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

7 תגובות על אוואטר

 1. דולי הגיב:

  איזה מזל שיש לי אותך. לא שיש לי זמן לראות את זה, אבל יש לי עוד דבר מופלא להוסיף לרשימת ה"פעם, כשיהיה זמן".

 2. אני מניחה שזה לא יהיה בקרוב… אפילו את הבלוג אין לך זמן לכתוב! 😡

 3. זה יהיה בסדר מצדך אם אני אשתמש בכתבה שלך באתר שלי?

  כמובן שאני אכתוב לך קרדיט…

  😆

 4. הארנבת הגיב:

  מצטערת, אתה לא יכול לפרסם את הכתבה במלואה, אבל אתה מוזמן לקשר אליה.

 5. אוקיי תודה

  ואגב אני זה "את" ולא "אתה"

 6. יונתן הגיב:

  אוואטר מאוד יפה וכיפי מאוד 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

 7. פינגבאק: שלוש שנים לבלוג | ממלכת ארנבי הפלסטיק

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s